Evde İngilizce Öğrenme 05 -Güncelleyin

Bu bölümde güncellikten, çağa ayak uydurmaktan bahsedeceğim. E malum, zaman hızla akıyor, teknoloji 1 dakika bile yerinde durmuyor. Tabi teknoloji le birlikte diğer her şey de sürekli yenileniyor, güncelleniyor. Peki dil bu durumdan nasıl etkileniyor? Güncel ingilizce nasıl olur? Hadi bir göz atalım hep beraber!

Güncellik Nedir?

Yaşam şartlarımızın bile her geçen gün değiştiğini biliyoruz. Mesela 30 yıl öncesinde bir evde 1 araç bulunması çok lüks bir durumken, şu anda evlerde artık 2-3 araç rahatlıkla bulunabiliyor. İnternet kullanımını dakikalarla sınırlandırırken, artık her tarafta sınırsız internet bulabiliyoruz. Bunlar gibi binlerce örnek sayılabilir ama gerisi de size kalsın artık.

İşte her geçen günün önceki günden farklı olduğu çağımızda, dilimizi de güncel tutmamız gerekiyor. Çünkü her gün mecburen kullanıyor olduğumuz bu iletişim aracı da günden güne yenileniyor. Düşünün, 50 yıl önce ülkemizde kullanılan kelimeler, cümleler, deyimler ile, şu an kullandıklarımız aynı mı? İşte bu sorunun cevabı size güncellik hakkında güzel bir bilgi verecektir. Cevabını verdikten sonra ise çağa ayak uyduramazsanız hayatınızda, kariyerinizde, işinizde vs. heryerde nasıl başarılı olabilirsiniz?

İngilizce Kelime Haznesi Nasıl Artırılır?

Güncel ingilizce Diye Birşey Var Mı?

Tabi ki var! 400 milyon nüfusu olan, süper güç olarak nitelendirilen, dilini dünyanın konuştuğu bir ülkenin dili güncel olmaz mı? Olur tabi ki. Olmalı da zaten. Bu kadar çok ağızdan geçen bu dil, her seferinde kendine bir şeyler katıyor ve yenileniyor. Daha kullanışlı daha pratik hale geliyor. Tabi bunların yanında yeni terimler de her geçen gün ortaya çıkıyor. Mesela “Selfie” kelimesi, o meşhur fotoğraftan önce yoktu, bir fotoğraf çekildi ve ön kamera ile çekilen fotonun adı 1 dakika içinde selfie oldu. Kimse de yadırgamadı ve tüm dünya tarafından benimsedi. İşte güncellik dediğimiz şey tam olarak budur.

İşte tam olarak bu nedenlerden ötürü, öğreniyor olduğumuz İngilizce dilini sürekli güncel tutmalıyız. Çünkü çağa ayak uydurup, yeni şeylerden geri kalmamamız lazım. Siz çok eski bir dil kullandığınızda, muhtemelen yeni nesil bir Amerikalı (İngiliz, Kanadalı vs.) sizi anlamayacaktır, anlasa bile sohbet etme isteği uyandıramayacaksınız. Tabi siz de onu anlamayacaksınız. Sonra diyeceksiniz ki, ben İngilizce iyi biliyorum, ama neden insanları anlayamıyorum.

Güncelliği sadece İngilizce ile sınırlandırmak yanlış olur, tüm diller için de geçerlidir. Bunu da belirtmem gerekiyor.

Peki Neler Yapmamız Lazım?

Öncelikle kullanıyor olduğunuz materyalleri güzelce bir gözden geçirmelisiniz. Çevrenizde İngilizce bilen birileri varsa güncelliğini kontrol ettirin. En fazla 1-2 yıllık bir kaynak olduğundan emin olun. Genel olarak bunları kontrol ettikten sonra şimdi biraz eğlence zamanı!

Nelere ilginiz var? Hobileriniz neler? Hemen yazın YouTube’a, Amerikan kanallarını, yabancı kanalları takip edin. Videolarını altyazısız izleyin, eğlenmenize bakın. Hem güncel bir dili dinliyor olursunuz, hem de sıkılmadan bir şeyler öğrenirsiniz.

Yeni dizileri, filmleri takip edin, izleyin. Hem güzel zaman geçirin, hem de harika bir şekilde pratik yaparak güncel kullanılan dili öğrenin! Hadi o zaman, işbaşına!

 

Güncelleme ile ilgili aklınıza takılan sorular olduğunda, aşağıdaki mecralardan bana ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

Share this content: