Ben İngilizce’yi Nasıl Öğrendim?


Sürekli size bahsediyorum, yazılar yazıyorum, videolar çekiyorum, paylaşımlar yapıyorum, nasıl İngilizce öğrenmeniz gerektiği ile ilgili. E bu kadar bilgiden sonra bazı öğrencilerim veya takipçilerim de soruyor, peki siz nasıl öğrendiniz diye. Gayet yerinde bir soru, ben olsam ben de merak ederdim. Şimdi bir bakalım ben nasıl ingilizce öğrendim?

İşte bu yazıyı ve videoyu da buna cevap oluşturması için hazırladım, merak edilen bir soruyu cevapsız bırakmamak adına. Şimdi bu yazıyı yazıyorum ama siz yine de tamamen örnek almayın. Çünkü her bir bireyin, birşeyi öğrenme şekli farklıdır, herkes farklı yöntemlerle öğrenir. Ben böyle öğrendim diye siz de tamamen aynı şekilde öğrenebilirsiniz diye bir kural bulunmuyor. Ama genel yöntem olarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Ben Nasıl İngilizce Öğrendim?

İlk üniversitemi 2 yıllık Tekstil bölümü olarak okudum, anlayabileceğiniz gibi benimle hiçbir alakası bulunmuyor. Bu üniversitenin ikinci yılında iken kendi kendime düşünüyordum, “ya herkes İngilizce biliyor, ben neden bilmiyorum, acaba o kadar zor mu?” dedim. Sonra biraz içine girip bakayım dedim nasıl bir şeymiş diye. Bir süre geçince çok hoşuma gitmeye başladı ve artık bende hobi haline dönüştü. Ama öyle lafta falan değil, siz canınız sıkılınca sinemaya falan gidersiniz ya, ben de sıkılınca İngilizce ile ilgili bir şeyler yapıyordum sürekli olarak. Mesela İngilizce dergiler okurdum, film izlemeyi çok severdim ve filmlerdeki kelime gruplarını bir yerlere not ederdim ve nasıl kullanıldıklarına bakardım. Mesela “I am not like your father (ben baban gibi değilim)”. Ama bunları not ederken yanlarına Türkçe’lerini asla yazmazdım, nerelerde nasıl kullanıldıysa aklımda kalırdı ve zaman zaman göz atardım. Tüm bunları yaparken ise amacım hiç İngilizce öğrenmek olmadı, sadece sevdiğim bir şeyi yapıyordum.

Gün geçtikçe daha çok ilgilenmeye başladım ve bir süre sonra sürekli keşfettiğim bir yöntemi kullanarak konuşmaya başladım (hangi yöntem diye merak ettiyseniz buraya tıklayarak anlattığım videoya ulaşabilirsiniz). Sonrasında artık biraz biliyorum demeye başladım ama kimseye karşı değil, sadece kendime karşı.

Sonrasında?

Artık biraz öğrenince de, benim herhalde bir kursa gitmem lazım şeklinde bir düşünce oluştu. Kursa başladım, öyle Wall Street, Amerikan Kültür gibi abartılı ve pahalı kurslardan değildi, normal kendi çapında bir kurstu. Ama kursa gitmeye başlayınca aslında bana kursun pek bir şey katmadığını anladım, çünkü her derste hoca ile tartışıyorduk, ben sürekli “o öyle değil hocam, böyle kullanılır” vs. diyerek tartışıyorduk. Sertifikamı aldıktan sonra artık ihtiyacım olmadığını da kati bir şekilde anlamış oldum. Çünkü evde kendi kendime öğrenmiştim. Bu kendi kendime öğrenme sürecinde kimseden destek almadığım için yöntemleri de zamanla deneyerek keşfettim. Ama siz bunlarla uğraşmayın diye ben yöntemleri ayrıntılı olarak işte burada anlattım.

Evde İngilizce Öğrenme Teknikleri Seti

Üniversite yıllarında ise Erasmus Programı lafını duydum ve merak saldım. Kendimi bir kaç ay sonra Madrid/İspanya’da buldum. Tabi orada İngilizcem pek bir işe yaramadı, zaten İspanyolca öğrenmeye gitmiştim. Sonraki sene de Amerika’da staj yaparken, asıl o zaman İngilizcemi gerçekten kullanmaya başladım. Kullandıkça, derin mevzulara bile girmeye başlayınca daha da keyif alarak ilerlettim ve artık son olarak İngilizce özel ders vermeye başladım. İlk dersimi şüphe ile verdim, belki öğretemem korkusu ile ama başarıyı gördükçe devam etme isteğim de gün geçtikçe arttı ve hala da artıyor. Çünkü hala benim hobim ve seviyorum, zevk veriyor. İşte benim İngilizce öyküm de bu şekilde, nasıl ingilizce öğrendim sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Umarım size de bir şeyler katar bu deneyimlerim, umarım azim, istek ve şevk verir.

Bu konu veya başka konular ile ilgili sorularınız varsa bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

Share this content: