Yurtdışına Çıkmadan İngilizce Öğrenilir Mi?

Çevrenizde çoğu insandan duyacağınız, duyuyor olduğunuz popüler bir soru yurtdışında İngilizce. Ve işin enteresan olan yanı ise, bu sorunun cevabının kesinlikle herkes tarafından biliniyor ve tartışmasız doğru olduğudur. Bunu herhangi birine sorduğunuzda, alacağınız cevap; ”tabi ki öğrenilmez” olacaktır. Eminim bunu okurken de bu cümle tanıdık gelmiştir.

Bu düşünceye sahip insanların görüşleri ise, söz konusu ülkeye gidip yaşamadan o dili öğrenmenin mümkün olmadığı, burada öğrenmenin imkansız olduğudur. Buradaki ana sıkıntı ise şudur, bu tür görüşlere sahip olan insanların dayandığı bir temel de yoktur. Yani neye dayanarak böyle bir iddiaları var, kimsenin bir fikri yok.

Peki Neden Bu Düşünce Var?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Çünkü vicdanlarını rahatlatıyorlar. İngilizceyi öğrenemedikleri için, buna bir kulp bularak, hem kendilerini hem de diğer insanları kandırdıklarını zannediyorlar. Çünkü yurtdışına çıkmak öncelikle cesaret, sonrasında ise para gerektirir ve bu ikisinin de bolca olması lazım. Hal böyle olunca da kolay kolay çıkılmıyor maalesef. İnsanlar da bunu yapamadıkları için bir şekilde kendilerini rahatlatmak maksadıyla bu tür söylemlerde bulunurlar.

Yurtdışında İngilizce Eğtimi Olmadan Öğrenilir Mi?

Tabi ki öğrenilir. Bunun canlı kanıtı olarak öncelikle kendimi gösterebilirim. Sonrasında ise birçok insan mevcuttur. Çünkü çağımızda, yurtdışından birilerine, kaynaklara vs. ulaşmak çok çok kolay, çünkü internet ve sosyal medya dediğimiz olgular mevcuttur. Buralarda milyonlarca kaynağa ulaşabilir, binlerce insanla tanışıp sabahlara kadar sohbet muhabbet edebilirsiniz. İşte elinizin altında bu kadar kaynak varken, illa yurtdışına çıkmak gerekir gibi bir söylem çok da mantıklı olmayacaktır. Yani yurtdışında İngilizce mecburiyeti yoktur.

Ben İngilizceyi Nasıl Öğrendim?

Fakat bir de şöyle bir durum var; yurtdışına çıktığınızda ekstradan fazla çalışma gerektirmeden bir dili öğrenebilirsiniz. Ama ülkesine gitmeden öğrenmeye çalıştığınızda, zamanınızdan ve enerjinizde bolca fedakarlık yapmanız lazım. Asıl sıkıntılardan biri de bu durum. Çünkü maalesef bir şeyleri öğrenmek istiyoruz ama onun için zaman ve emek harcamak istemiyoruz. Bu yüzden de yurtdışına çıkmak biraz daha cazip geliyor açıkçası.

Şimdi Biz Yurtdışına Çıkmayalım Mı?

Yok ben öyle bir şey demedim 🙂 Tabi ki imkanınız var ise çıkın. Böylece daha hızlı ve güzel bir şekilde öğrenebilişiniz. Ama eğer buna imkanınız yoksa, o zaman oturduğunuz yerden öğrenebileceğinizi anlatmak istiyorum. Bunun da bir yöntemi olmalı tabi ki. Yani nereden başlamanızı, nasıl ilerlemeniz gerektiğinizi size gösteren bir rehber olması gerekiyor. Bu konuda da size şöyle yardımcı olabilirim. Udemy üzerinde özellikle bu konu ile ilgili bir eğitimim bulunuyor. Udemy-Evde İngilizce Öğrenme Teknikleri linkinde ulaşabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olacak yol gösterici de hazır artık. Bu da demektir ki bahaneniz kalmadı İngilizce öğrenmek için!

 
 

Share this content: