Don’t Get Me Wrong İngilizce Kalıp

“Don’t Get Me Wrong İngilizce Kalıp” size konuşmayı daha rahat yapmanızda çok yardımcı olacaktır. Öncelikle burada öğrendiğiniz kalıpları kesinlikle kendi kendinize tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Bu yazıda öğreneceğiniz kalıp;

Don’t get me wrong” kalıbıdır.

Öncelikle beraber okunuşuna bakalım; “dont get mi rong“.

Bu kalıbın anlamı ise “beni yanlış anlama” şeklindedir. Karşınızdakini biraz rahatsız edecek bir şey söyleyeceğiniz durumda ya da birazcık gerçeklerden bahsetmek istediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz bir kalıptır. Tabi sadece bu anlamını söyleyerek bir yere varamayız. Akılda kalıcılığı artırmak için iki örnekle zenginleştirelim;

Örnek 1

Okul kantininde 3-4 arkadaşınızla oturmuş matematik çalışıyorsunuz. Önünüzde sıkıntılı konular var ve olaydan neredeyse hiç anlamayan, notları da yerlerde gezen bir arkadaşınız sürekli araya girip size matematik anlatmaya çalışıyor. Ve siz de artık sinirlenip:

Don’t get me wrong but I don’t think you know math very well. Yani: “Beni yanlış anlama ama matematiğinin pek de iyi olduğunu zannetmiyorum” diyerek çenesinden kurtulmayı planlıyorsunuz.


Örnek 2

Eşinizle mobilya alışverişine çıktınız. Salonunuz için bir takıma ve birkaç tane de sehpaya ihtiyacınız var. En az 5-6 mağaza gezdiniz ve sonunda buradaki modelleri beğendiniz. Fiyatlar diğerlerine göre daha pahalı olsa da, kaliteli olsun düşüncesindesiniz. Son olarak ödeme kısmına geldiniz ve satıcı ile karşılıklı oturuyorsunuz. Satıcı:

– Total price is 24.000 ₺, transportation is not included. Yani “Toplam fiyat 24 Bin TL, taşıma hariç” dedi ve siz de sinirlendiniz. Çünkü fiyat zaten pahalı ve bir de nakliye ücreti isteniyor.

Don’t get me wrong but your prices are already expensive, I don’t pay for transportation. Yani “Beni yanlış anlamayın ama fiyatlarınız zaten pahalı, bir de nakliye ödemem” diyerek tepkinizi ortaya koydunuz.

“So far so good” kalıbını öğrenmek için tıklayın!

“Don’t get me wrong İngilizce Kalıp” ile ilgili aklınızda soru varsa ya da örnek cümle kurmak istiyorsanız, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.
 

 

 

Share this content: