So Far So Good İngilizce Kalıp

“So Far So Good İngilizce Kalıp” size konuşmayı daha rahat yapmanızda çok yardımcı olacaktır. Öncelikle burada öğrendiğiniz kalıpları kesinlikle kendi kendinize tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Bu yazıda öğreneceğiniz kalıp;

So far so good” kalıbıdır.

Öncelikle beraber okunuşuna bakalım; “so far so guud“.

Bu kalıbın anlamı ise “şimdiye kadar iyi, şu ana kadar bir sorun yok” şeklindedir. Size birşeylerin nasıl gittiğini, sıkıntı yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için kullanılabilecek bir kalıptır. Tabi sadece bu anlamını söylerek bir yere varamayız. Akılda kalıcılığı artırmak için iki örnekle zenginleştirelim;

Örnek 1

Arkadaşınız uzun bir süredir başvurduğu bir işten haber bekledi. Ve sonunda o istediği işe başladı. Hatta başlayalı iki ay gibi bir zaman oldu. Siz de artık buluşmanın zamanı geldi diye düşünüyorsunuz ve dışarıda buluşuyorsunuz. Ve ona soruyorsunuz:

How is your new job going?  Yani; “Yeni işin nasıl gidiyor” diye sorarak öğrenmek istiyorsunuz. O da size cevap olarak:

Not bad, so far so good. Yani; “kötü değil, şimdiye kadar bir sıkıntı yok” şeklinde açıklıyor.


Örnek 2

Liseden beri görüştüğünüz bir arkadaşınız var. Oldukça nadir görüşüyorsunuz, o da sosyal medyada falan denk gelirse. Yine aradan uzunca bir zaman geçtikten sonra okuldan bir diğer arkadaşınız, size onunla ilgili bir haber veriyor ve onun evlendiğini söylüyor. Siz de hemen Whatsapp’a sarıldınız:

Jane said that you married last week, how is it going? diyerek şunu demek istiyorsunuz; “Jane bana dedi ki, geçen hafta evlenmişsiniz, peki nasıl gidiyor?” dediniz merakla. O da cevap olarak:

Ohh, so far so good. Şeklinde cevaplayarak size bilgi vermiş oldu.

“What is the matter with you” kalıbını öğrenmek için tıklayın!

“So Far So Good İngilizce Kalıp” ile ilgili aklınızda soru varsa ya da örnek cümle kurmak istiyorsanız, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.
 

Share this content: