Make Up Your Mind İngilizce Kalıp

“Make Up Your Mind İngilizce Kalıp” size konuşmayı daha rahat yapmanızda çok yardımcı olacaktır. Öncelikle burada öğrendiğiniz kalıpları kesinlikle kendi kendinize tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Bu yazıda öğreneceğiniz kalıp;

Make up your mind” kalıbıdır.

Öncelikle beraber okunuşuna bakalım; “meyk ap yor maynd“.

Bu kalıbın anlamı ise “kararını ver” şeklindedir. Bir kaç şey arasında kararını tam olarak veremediğiniz bir durumda, size karşı birisi bu kalıbı kullanabilir. Tabi sadece bu anlamını söylerek bir yere varamayız. Akılda kalıcılığı artırmak için iki örnekle zenginleştirelim;

Örnek 1

Projeleriniz için size bir laptop gerekiyor. Bir teknoloji mağazasına gittiniz ve bilgisayar alacaksınız. Biraz baktıktan sonra iki tanesini beğendiniz. Ama bir türlü karar veremiyorsunuz. Arkadaşınız da artık sıkılmış olduğundan size şunu söylüyor:

We can’t afford both of these laptops, make up your mind an choose one? Yani; Bu bilgisayarların ikisini de almayı karşılayamayız, kararını ver ve birini seç” artık bir sonuca bağlanmasını istiyorsunuz.

Örnek 2

Babanızla birlikte ablanıza bir araba almaya çıktınız. İhtiyaç olduğu için artık almanız gerekiyor ama sıfır mı olsa, yoksa ikinci el mi olsa diye düşünüyorsunuz. Hiçbiriniz karar veremiyorsunuz. Bu durumda babanıza şunu söyleyebilirsiniz:

She has to make up her mind soon about this new car, diyerek şunu demek istiyorsunuz; O kısa zamanda yeni araba hakkındaki kararını vermeli, diyerek işi biraz hızlandırmaya çalışıyorsunuz.

“More or Less” kalıbını öğrenmek için tıklayın!

“Make Up Your Mind İngilizce Kalıp” ile ilgili aklınızda soru varsa ya da örnek cümle kurmak istiyorsanız, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.
 

Share this content: