Evde İngilizce Öğrenme 04 – Formülize Etme

 

Bu bölümde de biraz ingilizce formüller hakkında konuşacağız. Formülize etmenin İngilizce öğrenmedeki yeri nedir, doğru mudur yanlış mıdır? İşte bunlara bir göz atacağız.

Formül Nedir?

Formül dediğimiz şey, çoğunlukla sayısal derslerde kullandığımız, soruları çözebilmemiz için bize yol gösteren bir takım karışık şeylerdir (bir sözelci ancak bu kadar açıklayabilir). Biz de soruya bakar, formülü ezbeler ve çözeriz. Temel olarak bu olduğunu söyleyebiliriz.

Peki İngilizce’deki yeri nedir bu formülün? Aslında hiç yeri yoktur. Az önce size bahsettiğim gibi formüller sayısal konularda kullanılır. Tamamen sözel olan bir şey için formül kullanmaya kalkarsanız size sadece zarar verir. Çünkü kafanızı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Formüller diller için geçerli olamaz. Düşünün; karşınızdaki insanla sohbet ederken, kafanızda formül kurup, bu formüllere göre cümle kurabilir misiniz gerçekten? Peki bunu yapabildiğinizi varsayalım, sohbetin süresi saatlerce olmaz mı?

İşte bu nedenlerden ötürü yaşayan bir varlık olan dil, formüllerle açıklanabilir belki ama onlarla kullanılamaz. Lakin bildiğiniz gibi eğitim sistemimiz formüllerden geçilmemektedir. İşte akıcı bir şekilde konuşamamanızın, İngilizceden korkmanızın ve bir türlü öğrenememenizin başlıca sebeplerinden biri de budur.

İngilizce Formüller Kullanmayalım Mı?

Aynen öyle, kullanmayın. Aklınızda olanlar da varsa, onları silin ve tamamen kurtulun. Sizi yavaşlatan bu etkenden kurtulun gitsin. Konuşmayı öğrenme aşamasında formül kullanmak yerine, gerekirse saçmalayın. Saçmalayın ama sürekli öğrenerek. Yanlış kurduğunuzu düşündüğünüz cümleleri, kelimeleri sürekli olarak öğrenin. Yavaş yavaş daha iyi bir hale gelin.

Kullandığınız cümleleri duyduğunuz şekilde kullanmaya çalışın. Bunu niye burada kullandı ki şimdi o? demeyin. Eğer akademisyen falan değilseniz, bu sizi ilgilendirmez. Artık ayrıntıları boş verin, basit öğrenin ama öğrenin ve konuşun!

İlk etapta belki kelime kelime konuşuyor olacaksınız, ama bu gayet normaldir. Bu şekilde kendinizi geliştirmeye odaklıysanız, sürekli daha iyi konuşuyor olacaksınız. Ama formülleri kullandığınızda hızlanmanız pek olası değildir.  Bu sebeple size tavsiyem, formül içeren kurs, kitap, eğitim seti vb. ne varsa uzak durun. Bir yerlerden başlayın, yavaş başlayın ama formülsüz başlayın, bana sonra teşekkür edersiniz.

Formülize etme ile ilgili aklınıza takılan sorular olduğunda, aşağıdaki mecralardan bana ulaşabilirsiniz.
 

 

Share this content: