Evde İngilizce Öğrenme 02 -Telaffuz


Evde İngilizce Öğrenme serimin 2. Bölümünde ele alacağım konu “Telaffuz”. Peki neden bunu ele aldınız, ne önemi var derseniz hadi bir bakalım neden önemliymiş. Bu konuyu ele almamın en büyük nedeni, telaffuzun ülkemizde neredeyse hiç önemsenmemesidir. Yani belki kurslarda çat pat bir şeylerin telaffuzunu bildikleri kadar öğretmeye çalışıyorlar lakin çok önemli olarak düşünmediklerinden geri planda kalıyor. Peki acaba gerçekten geri planda kalmalı mı?

Sizce neden ben 6 yıldır “İngilizce Konuşma ve Telaffuz Kursu” veriyorum? Ve piyasada yüzlerce sertifikalı, pahalı, gösterişli kurslar varken neden bazı öğrencilerim beni tercih ediyor? Telaffuzun önemi kısmını gelin detaylandıralım.

Kursların, okulların vs. yanında, aslında en büyük sorun öğrenen kişilerden kaynaklanıyor. Daha fazla kafa karıştırmadan açıklayayım. Öğrenen kişi diyor ki, ben zaten bir şekilde söylersem karşıdaki beni anlar ya da nasıl olsa kimseyle konuşmayacağım, YDS’ye girip puan alsam yeter. İşte bizi geriye götüren tam olarak bu mantıklar. Hadi gelin öncelikle bu mantıkları çürütelim.

“Karşıdaki beni anlar”. Eğer karşındaki senin gibi ikinci dil olarak İngilizce öğreniyorsa, bir Arap, Asyalı ya da Avrupalı ise evet çoğu zaman anlar. Çok küçük ihtimal ama belki sen de onu anlarsın. Fakat karşına bir Amerikalı veya İngilizce çıktığında, yani anadili İngilizce olan biri çıktığında “nah” anlar (ağzımı bozdum kusura bakmayın, daha uygun bir kelime bulamadım buraya). Ayrıca onun anlamasını da geçtim, sen de onu anlamazsın. Senin “izland” olarak telaffuz ettiğin kelimeyi karşındaki “aylınd” olarak telaffuz ederse hayatta anlayamazsın. Böyle UFO görmüş masum köylü gibi bakarsın, bu adam ne diyor, dersin. Buraya kadar gayet net bir şekilde açıkladığımı düşünüyorum. Hadi bir de olayın diğer boyutuna bakalım.

Bir dili öğreniyorken neden iyi bir şekilde değil de, vasat bir şekilde öğrenesin? Yani o dili güzel bir şekilde konuşabilmek varken neden karşıdakinin zor anlayabileceği, hatta çoğu zaman anlayamayacağı şekilde niçin öğrenesin? İşte bu soruların cevabını verdiğinde, telaffuz daha mantıklı gelecektir.

“YDS’ye girip puan alsam yeter”. Buna söyleyeceğim bir şey yok, çünkü herkesin amacı farklı olabilir.

Bu konu ile ilgili size farklı bir pencereden bakma şansı daha sunuyorum. Ülkemizde İngilizce telaffuza bu kadar dikkat edilmezken, neden sizi bu konuda iyi olup 1 adım öne geçmeyesiniz? Aslında bu gayet güzel bir fırsattır. Düşünsenize, bir toplulukta, konferansta herkes standart İngilizce konuşuyorken, siz telaffuzu ile güzel bir şekilde kullandığınızda nasıl tepki alırsınız?

Artık ülkemizde İngilizce bilen insanların sayısının sürekli olarak artması, bu dilin her geçen gün değer kazanması sebebiyle katabileceğiniz bir fark olmalıdır. İşte bu farklardan biri de telaffuzdur. Kendinizi geliştirip, telaffuz konusunda da iyi olursanız çok daha fazla dikkat çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

İşte tüm bu saydığım ve daha sayamadığım sebeplerden ötürü size tavsiyem ciddiye almanızdır. Bilmediğiniz kelimelerin güzel bir şekilde telaffuzunu Google Translate ya da Tureng üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bunların haricinde kelimelerin daha güzel telaffuzu ve cümlelerin akıcı olması için bu sesli İngilizce hikaye serisini takip etmenizi ve bol bol dinlemenizi öneriyorum.

Telaffuz ile ilgili aklınıza takılan sorular olduğunda, aşağıdaki mecralardan bana ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

Share this content: