What Is the Matter With You İngilizce Kalıp

“What Is the Matter With You İngilizce Kalıp” size konuşmayı daha rahat yapmanızda çok yardımcı olacaktır. Öncelikle burada öğrendiğiniz kalıpları kesinlikle kendi kendinize tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Bu yazıda öğreneceğiniz kalıp;

What is the matter with you” kalıbıdır.

Öncelikle beraber okunuşuna bakalım; “vats dı medır vit you“.

Bu kalıbın anlamı ise “senin sorunun ne?”, “neyin var?” şeklindedir. Tabi sadece bu şekilde anlatımla bir yere varamayız. Akılda kalıcılığı artırmak için iki örnekle zenginleştirelim.

Örnek 1

Arkadaş ortamında 3-5 kişisiniz ve sohbet ediyorsunuz. Çaylar kahveler geliyor gidiyor. Herkes espriler yapıyor. Fakat arkadaşınız Elif şakaları sürekli sizin üzerinizden yapıyor. Bir, iki, üç … artık gıcık olmaya başladınız. Ve kaldırmaya tahammülünüz kalmadı. Dönüp Elif’e;

– Elif, what is the matter with you! Şeklinde bir çıkış yapıyorsunuz ve böyle bir tepkiyle Elif’e durumdan rahatsız olduğunuzu gösteriyorsunuz.

“By the Way” kalıbını öğrenmek için tıklayın!

Örnek 2

Bir öğlen vakti evde oturuyorsunuz. Kahvaltıdan sonra kardeşinizle vakit geçirmeye karar verdiniz. Fakat durum hiç de beklediğiniz gibi değil, kardeşinizin yüzü sabahtan beri asık ve huysuzlanıp duruyor. Artık sizin de keyfinizi kaçırmaya başladı. Dolayısı ile durumu açıklığa kavuşturmak adına kardeşinize;

– My brother, what is the matter with you today? şeklinde hem soru sorup hem de sitem edebilirsiniz. Bu soru ile ona “kardeşim, bugün sendeki bu hal ne?” diyebilir ve durumu öğrenebilirsiniz.

“What Is the Matter With You İngilizce Kalıp” ile ilgili aklınızda soru varsa ya da örnek cümle kurmak istiyorsanız, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.


 
 

 

Share this content: