İngilizce ve Sosyal Medya

Eğer sen de İngilizce öğrenme yoluna koyulduysan, eminim ki kullandığın sosyal medya mecralarında en azından bir sayfayı takip ediyorsundur. Hatta birçok sayfayı takip edip, önüne paylaşımları düştüğü zaman en azından bir göz atıyorsundur. İşte bu yüzden seninle İngilizce ve sosyal medya hakkında biraz konuşalım.

 

İngilizce ve Sosyal Medya İlişkisi

Neden İngilizce Öğreten Sayfaları Takip Ediyoruz?

Aslında cevabı çok karmaşık değil. Kendimizi bir nebze olsun rahatlatmak için yapıyoruz. Yani İngilizce ile ilgili hiçbir şey yapmamış olmak için. Bu gibi sayfaları takip ettiğinde, en azından bir şeyler yapıyorum hissini yakalayarak kendini rahatlatmak istediğini sen de biliyorsun. Bunun kötü bir şey olduğunu kimse söylemiyor ama sosyal medyada gezindiğinde, gördüğün birkaç tane kelimenin ya da kalıbın aslında sana çok faydası yok. Çünkü daha sonra göreceğin başka paylaşımlar zihninde daha fazla yer kaplayacak ve unutup gideceksin büyük ihtimalle.

Tabi bir de farklı bir kitle var, o kitle de gün içinde farklı zamanlarda hesabına giriyor. En azından yarım saatlik bir sürede birçok İngilizce sayfasına göz atıyor, bilgileri kontrol ve tekrar edip çıkıyor. Ama bu kitle çok da büyük bir çoğunluğa sahip değil. İşte bu arkadaşlar vicdanlarını rahatlatma konusunda biraz daha başarılılar diyebiliriz.

Bu Yöntem Faydalı Mı?

Öncelikle biraz faydası var, yapabilirsin. Ama faydası, gördüğün kelimelere aşina olmuş olmandır. Yani daha sonraki sürecinde bu bilgilerden, kelimelerden biriyle karşılaştığında, tanıdık gelecek. O kadar. Onun haricinde senin kafan rahat olur, elimden geleni zaten yapıyorum abi, diyerek kendini rahatlatabilirsin.

Lakin şunu özellikle söyleyeceğim, bu yöntem ile öğrendiğin herhangi bir şeyi konuşurken hatırlaman mümkün değil. Yani konuşmana faydası olmayacak. Çünkü ezber yapmış olacaksın. Şimdi biraz gerçekçi olalım. İngilizce kelime ezberleyerek gerçekten İngilizce öğreniyor olacağını düşünüyor musun?

Bir diğer sıkıntı da şu; bu tür sayfaların, hesapların neredeyse tamamı, kitap satmaya, eğitim seti satmaya odaklı. Yani sana verdiği bilginin doğruluğu umurunda bile değil. Bu yüzden de bu tür hesaplar, çok bariz hatalarla dolu durumda. Yani sen bir şeyler öğreneneyim bari boş durmayayım derken, yanlış şeyler öğreniyorsun. Her zaman dediğim gibi, bir bilgiyi bir defa yanlış öğrenirsin. Sonrasında doğru hale getirmek oldukça zorlaşıyor. Maalesef her gün onlarca saçma sapan bilgiye denk geliyorum ve insanların yanlış bilgiler ediniyor olmaları beni üzüyor. İşte bu yazıyı da bu sebeple ele alıyorum.

 

Peki Ne Yapmalıyım?

Öncelikle sayfa seçimlerin konusunda oldukça seçici olmalısın. Doğruluğundan emin olmalısın. Aslında bu konuda seni yönlendirmek isterim lakin hesaplar el değiştirdiğinde ya da sonradan farklı paylaşımlar yaptığında seni yanlış yönlendirmiş olmak istemem. Bu yüzden bu konuda iş sana düşüyor. Ama şu desteği sunabilirim, eğer alttaki yorum kısmından, takip ettiğin hesapları bana iletirsen en azından sana bilgi verebilirim.

 

Burhan EREN sosyal medya kanallarına aşağıdaki kutucuklardan ulaşabilirsin.

 
 

 

 

 

Share this content: