İngilizce Anlıyorum Ama Konuşamıyorum

 

Başlığı gördüğünüzde kendinizden bir parça buldunuz diye tahmin ediyorum (çoğunuz). Çünkü etrafımızda kime sorsak hep aynı kalıpla karşılaşıyoruz. Anlıyorum ama konuşamıyorum. Belki şimdiye kadar bu sorunun sadece sizde olduğunu düşünüyordunuz ama artık bilmelisiniz ki, sorun herkeste aynı.

Peki neden böyle diyoruz?

Çünkü günlük hayatta sürekli olarak İngilizce ile karşılaşıyoruz. Filmlerde, dizilerde, oyunlarda, iş hayatımızda hatta en çok zaman geçirdiğimiz sosyal medya da bile sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Bu şekilde sürekli karşımıza çıktığından dolayı, bu kelime/kalıplara aşina hale geliyoruz. Hal böyle olunca da bunları ister istemez biliyor oluyoruz. Fakat buna rağmen istemsizce öğrenmiş olduğumuz İngilizce kelime/kalıpları hiçbir yerde kullanamıyoruz. Bu sebeple konuşmaya gelince iş, yapamıyorum diyoruz, bilemiyorum diyoruz. Çünkü etrafımızda bir yabancı ya da pratik yapacağımız kimse bulunmuyor. Çünkü öğrendiğiniz şeyleri eğer gün içinde kullanmazsak, onları tam olarak öğrenmiş olmuyoruz ve akıldan uçup gidiyor bir süre sonra.

Peki gerçekten anlıyor muyuz?

Cevap, hayır. Birkaç kelimeyi biliyor olmamız, onları bir yerlerden duymuş olmamız, aslında bizim anlıyor olduğumuz anlamına gelmiyor. Yani aslında anlıyoruz sandığımız şeyleri anlamıyoruz. Sadece kendi içimizden, kelimelerden yola çıkarak tahmin ediyoruz. Bunları dışa vurup bilen insanlardan da onay almadığımız için, doğru olarak addediyor ve sahte gerçeği kabullenmiş oluyoruz. E tabi ki bir dil tahminin üzerine kurulamaz.

Size vereceğim acı ama gerçek haber ise şu; emek sarf etmeden, üzerine yoğunlaşıp, zaman harcayıp fedakarlık yapmadan bir dili öğrenemeyiz. Yani dizilerin karşısına geçiyorum, iki de müzik dinliyorum, e yani İngilizce çalışıyorum. Maalesef böyle bir durum mümkün değil. Emin olun İngilizce öğrenmek bu kadar kolay olsaydı, tüm insanlar oturur akşama kadar dizi izler, müzik dinlerdi. Ve bu şekilde siz de, yüzyıllardır süregelmiş bir dili hiç şaba sarf etmeden öğrenmiş olurdunuz, bu durum size mantıklı geldi mi? İşte bu gerçeklerden ve kendinize verdiğiniz dürüst cevaplardan sonra sizi gerçekliğe ve somut adımlar atmaya davet ediyorum. Eğer nereden, nasıl başlarım siye düşünceniz varsa, aşağıdaki sosyal medya kanallarından bana ulaşarak ücretsiz destek alabilirsiniz.


 
 

 

Share this content: