Gramer Nedir, Ne İşe Yarar?

Günlük hayatımızda bol bol duyduğumuz bir kelime, gramer. Peki gramer nedir, ne işe yarıyor ki sürekli karşımıza çıkıyor? Hadi gelin bir göz atalım.

Gramer Nedir?

Öncelikli olarak bilmemiz gereken şey, Gramer’in dilbilgisi demek olduğudur. Yani bir dili öğrendikten sonra, o dilin inceliklerini öğrenerek o dili daha detaylı kullanabilmemiz için bilmemiz gereken kurallardır.  Bahsi geçen dili konuşuyor ve anlaşıyor oluruz, sonrasında ise daha güzel ve doğru kullanım adına öğrenilmesi gereken bir şeydir. Bu küçük bilginin bile bize gösterdiği şey öncelikle konuşmanın gerekli olmasıdır. Yani bir dili halihazırda konuşamıyorsanız ve o dilde anlaşamıyorsanız, zaten gramer öğrenmeniz çok zordur ve gereksizdir. Peki daha yolun başındayken, çok ileride öğrenmeniz gereken bir şeyi öğrenmenizin faydası var mıdır? Bir binanın ilk katlarını daha çıkmadan, çatı üzerine tüm zamanınızı harcamanın mantığı var mıdır? Hatta eğer akademik, teknik vs. amaçlarınız, hedfleriniz yok ise öğrenmeseniz bile olur. Şu küçük örnek ile ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz;

ingilizce gramer nedir

Günlük hayatta Türkçe konuşuyorken, kurduğunuz cümlelerde zarfı, zamiri, sıfatı vs. doğru yerlerde kullandığınıza dikkat ediyor musunuz? Ya da yanlış kullandığınızda karşınızdaki anlamıyor mu? Sizin yerinize neredeyse hepinizin vereceği cevabı ben vereyim, hayır etmiyoruz, evet anlıyor. O halde sizce günlük hayatta ne kadar lazım sizce gramer? Gerçekten gramer nedir?

Peki sizce de o kadar gerekli değilse, Türkiye’de biz İngilizce’yi öğrenmek adına neden bu kadar gramere dalmış durumdayız şeklinde bir soru yöneltebilirsiniz kendinize. Sonra da gramer nedir sorusu aklınıza gelsin. Ve bu soruları kendinize sorup cevap aradığınızda yabancı dil konusunda aydınlanmaya biraz daha yaklaştınız demektir. Çünkü öğreneceğiniz bir şeyi, öncesinde tamamen anlıyor olmanız çok faydalı olacaktır.

Bu sebeplerden ötürü ben her zaman öğrencilerime ders içerisinde “no grammar” derim. Kursuma katılan öğrencilerim ise bunu bilerek, konuşarak öğrenmek için beni tercih eder. Çünkü kitaptan bir şeyleri okuyarak, gramer yükleyerek bu dili öğrenemeyiz. Online birebir İngilizce konuşma ve telafuz kursum hakkında bilgi almak için ise buraya tıklayabilirsiniz. Neyse, hadi devam edelim!

Bedava Evde İngilizce Öğrenin!

Ne Düşünüyorsunuz?

Ha eğer düşünceniz hep ya da hiç ise, ben İngilizce’yi ya tam, gramerleri ile öğrenirim, ya da hiç öğrenmem ise o zaman size hayat boyu boşa kürek çekmenizde başarılar diliyorum. Çünkü bir binanın temelini atmadan çatısını dikemezsiniz. Temelde öğrenmeniz gereken sadece kolayca anlaşmaktır, bunu aştıktan sonra katları yavaş yavaş çıkabilirsiniz, en sonunda ise çatıya yani gramere ulaşır, çatıyı diker ve bu işi bitirirsiniz ama ilk katları çıkmadan çatıyı dikemezsiniz.

Değinmek istediğim bir diğer konu ise aslında gramerin kafanızı karıştırdığıdır. Kendinizi hiç Türkçe bilmeyen ama öğrenmeye dilbilgisinden başlayan bir Suriyeli yerine koyun. Daha Türkçe’de ali ata bak diyemezken zarfların nerede kullanıldığını öğrenme çalışır ise haliyle kafası tamamen karışacaktır. Matematikte toplama çıkarma öğrenmeden önce formül öğrenmek gibidir bu da. E haliyle bu şekilde başladığınızda geride kalacak, gerçekten ingilizce fiiller, kelimeler, kalıplar vs. öğrenmeye çalıştığınızda sıfırdan değil de eksilerden başlamış olacaksınız.

Tek Videoda 50 Kelime Öğrenin!

Tüm bu sebeplerden ötürü siz iyisi mi başlangıçta sadece konuşmaya odaklanın. Çünkü konuşmayı çözdüğünüzde gerisi daha rahat gelecektir emin olun. Ayrıca siz bir adım attıktan sonra gerisini kendiniz de çözmeye başlayacaksınız. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyor, bir yol haritası çizmek istiyorsanız, aşağıdaki mecralardan bana ulaşarak ücretsiz destek alabilirsiniz.


 


burhan eren instagram


burhan eren youtube


 

 

Share this content: