İngilizce Eğitim Setleri Faydalı Mı?

 

İnternette dolaşırken bir çok kez karşınıza çıkmış olan ve sizi düşüncelere sevk eden bir konumuz var, ki o da ingilizce eğitim setleri. Bu setleri görünce önce bir heyecanlanıyorsunuz, sonra diyorsunuz ki “acaba işe yarar mı?”. Bu soruyu özellikle verdiğim İngilizce özel derslerde öğrencilerimden duymaktayım. İşte tam olarak bu sorunuza cevap olması niteliğinde sizi bilgilendirmek istedim.

Öncelikle şöyle bir tanım yapayım. İngilizce öğrenmeniz gerektiğini biliyorsunuz, çünkü artık günümüzde neredeyse hiç bir iş onsuz olmuyor. Hatta çoğu zaman kaliteli işlerde, İngilizce değil de ikinci bir dil soruluyor. Siz de bunları görüyor ya da olacakları tahmin ediyor ve eksikliğini hissediyorsunuz, bir şeyler yapmanızın artık zamanı geldi diye düşünüyorsunuz. Bu düşünceniz kesinlikle oldukça güzel bir düşünce ama… evet bunun bir de aması var!

Türkiye’de İngilizce Neden Gerekli?

Gerçekler Nedelerdir?

Tabi ki milletimizin tabiatı gereği, bu konuyu en kolay ve zahmetsiz yoldan halletmek istiyorsunuz (mümkünmüş gibi). E aklınızda da bunlar varken, bu konu sizi iyice bunaltınca karşınıza şöyle ingilizce eğitim setleri çıkıyor “uyuyarak/yatarak/banyoda/wc’de İngilizce öğrenin!” hemen gözleriniz parıldıyor. İşte en kolay yolunu buldum, artık ayaklarımı uzatıp horul horul uyurken İngilizce öğrenebilirim, hem ucuz hem zahmetsiz, diyorsunuz. Ve bazen hemen harekete geçip satın alıyorsunuz. Tarifsiz bir rahatlık sizi sarıyor, bu sorunu da çözdüm diyorsunuz. Sorun diyorum ama aman diyeyim sorun olarak düşünmeyin. Tamam vicdanınız artık rahat, ama sizce de bu çok fazla kolay olmaz mıydı? Bu soruyu kendinize dürüstçe sormanız gerekiyor. Çünkü maalesef eğer bu soruyu sormazsanız, tek kandırdığınız kişi kendiniz olursunuz. Şizofreni başlangıcı mazallah.

Bu ingilizce eğitim setleri’nden birini satın aldınız, biraz baktınız ettiniz ama sonra bir baktınız değişen hiç bir şey yok. Sizde bir değişiklik olmamış, hala konuşamıyorsunuz. “Yahu ben gece uyurken o kadar da dinledim, çok çaba harcadım”, diyorsunuz. Ve sonra “Amaan neyse denedim, olmuyor işte” deyip tekrar rafa kaldırıyorsunuz İngilizce öğrenme isteğinizi ve setlerinizi (gerçi setleri imha etmeniz daha iyi olur, en azından başkalarına da zarar vermez). “En azından vicdanım rahat diyorsunuz”. Ama burada bir sıkıntı var, aslında elinizden geleni yapmadınız, size bunu açıkça söyleyeyim, kendimizi kandırmayalım. Çünkü ingilizce eğitim setleri aslında neredeyse tamamen sizin vicdanınızı rahatlatmanız için var. Yani bu seti alıp, “tamam işte elimden geleni yaptım” demeniz için. Herkes mutlu, ama kazançlı çıkan taraf siz olmuyorsunuz. Yine masa kazanıyor.

Peki ingilizce Eğitim Setleri Neden Faydasız?

En büyük nedenlerinden birisi; paketler tek tip. Standart bir şeyler var sürekli setlerde, her insan için aynı şeyler. Peki sizce her insan aynı şekilde mi öğrenir gerçekten? Etrafınızda gördüğünüz her bir insan sadece tek bir yöntemle mi öğreniyor her şeyi yoksa herkesin öğrenme şekli farklı mı? Cevapları siz verin lütfen. Her insanın öğrenme şekli farklı olduğu gibi, böyle etkileşimsiz paketlerden de herhangi bir dil maalesef öğrenilmez. Tabi bazı durumlarda öğrenilir, tabi eğer siz bu işe kendinizi adamışsanız. Zaten kendini adayan insanın çok da bu çeşit paketlere ihtiyacı yoktur, her yerden kendine öğrenme şekilleri oluşturur. Siz siz olun vicdanınızı rahatlatmak için paranızı boşa harcamayın. Çünkü emek harcamadan bu dili öğrenemezsiniz. Yani bir diğer değişle, yok öyle üç kuruşa beş köfte.

Peki ben nasıl bir yol izleyebilirim diye düşünüyorsanız, aşağıdaki kanallardan bana ulaşabilir ve karşılıksız destek alabilirsiniz.


 
 

 

Share this content: