İngilizce Türkiye’de Neden Gerekli?

 

Her yerde konuşuluyor, İngilizce öğrenmemiz lazım, aman geç kalmayalım, öğrenemedim gitti… Başlıyoruz ilkokuldan beri İngilizce öğrenmeye, taa ki belki ölene kadar devam edecek. Yani hayatımızın her döneminde kafamızda sürekli bu var. Peki neden bu ingilizce neden gerekli?

ingilizce neden gerekli?

Soruyorlar, her yerde soruyorlar. Bir cafede bile çalışmaya kalksak, orada bile soruyorlar. Üniversite sonrası zaten tam kabus. İngilizceyi geçtik, artık ikinci bir yabancı dil sormaya başladılar. Bu kadar soruluyor peki ama gerçekten bu kadar ihtiyaç var mı?

“Evde İngilizce Öğrenme Taktikleri” için tıklayın

İngilizce ne kadar gerekli?

Açık konuşmak gerekirse aslında pek de gerekli değil. Gördüğümüz göreceğimiz iş ilanlarının büyük çoğunluğu aslında sorması gerektiğini düşündüğü için ilanlara bu şekilde ibare koymaktalar. Bu, ilanlara “prezentabl” ibaresi koymakla eşdeğerdir çoğunlukla. Yani kimsenin umursadığı yoktur, ihtiyaç da yoktur ama “herkes öyle koyuyor” düşüncesi ile yola çıkılarak eklenen maddelerdir. Yani siz İngilizce’yi çok iyi biliyor dahi olsanız emin olun neredeyse hiç kullanmayacaksınız, o kullanacağınız ortam belki de hiç oluşmayacak. Tabi ki bu orana tamamen denilemez, çünkü gerçekten İngilizce bilgisine sahip olmadan yapılamayacak binlerce iş bulunuyor. Bahsettiğim, örneğin kırtasiyede çalışacak birine neden İngilizce gerektiğidir.

Peki gerçekten gerekli mi?

Normal şartlar altında evet kesinlikle oldukça gerekli. Çünkü İngilizce bilmek demek, ülke sınırlarını aşıp global kaynaklara ulaşmak demektir. Şöyle düşünün, böcekler hakkında bir araştırmanız var ve bu konuya yönelmek istiyorsunuz. Araştırmaya başladığınızda sizce en fazla kaç tane kaynağa ulaşabileceksiniz? Çok az sayıda. Çünkü ülkemizdeki bu tür bilgi kaynağı oldukça azdır, bildiğiniz gibi biz üretmeye değil de, üretilmiş olanı yorumlamaya odaklanıyoruz. Üniversitelerde yayınlanan tezlerin bile çoğu sadece formalite ve diğer kaynaklardan yapılan alıntılardan başka bir şey değil.

Fakat eğer İngilizceniz var ise, tüm dünyada yapılmış binlerce kaynağa anında ulaşabilirsiniz. Çünkü hangi ülkede olursa olsun, artık insanlar araştırmalarını, bilgilerini, deneylerini vs. önce kendi dilinde, sonrasında ise İngilizce olarak yayınlıyor. İşte dünyanın ortak dili burada da karşımıza çıkıyor. Tüm bilgiye tek bir dil ile ulaşabiliyoruz. Eğer böyle bir durum olmasaydı, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca vs. tüm bilgilere ulaşabilir miydiniz?

İşte tam bu sebeplerden dolayı İngilizce öğrenmenin gerekliliği yadsınamazdır, tabi eğer kendinizi geliştirme amacınız varsa. Yani konuyu özetleyecek olursak, kariyer düşünen, kendini geliştirmek isteyen, büyük düşünen bir insan için olmazsa olmazdır, İngilizce. Videoda veteriner bir öğrencimden bahsetmiştim, dinlerseniz aslında her şeyi açıklamaktadır. Eğer nereden, nasıl başlarım şeklinde düşünceniz varsa, aşağıdaki sosyal medya kanallarından bana ulaşarak ücretsiz destek alabilirsiniz.


 
 

 

Share this content: