İngilizce Kelime Haznesi Nasıl Artırılır?


Biliyorum ki bu konu çoğunuzun dikkatini çekecektir. Çünkü bana sosyal medya hesapları üzerinden gelen sorular içerisinde sayısı oldukça yüksek olan bir soru; “hocam ingilizce kelime haznesi nasıl artırılır? Nasıl ingilizce kelime ezberleme yapabilirim?”. Ayrıca kursun başlarındaki öğrencilerim de bu cevabı merak ediyor oluyorlar. Tabi onlar zaten yüzlerce kelime öğreniyor oluyor derslerde ama öğrencilerimin haricinde madem o kadar kişi soruyor, ben de size ingilizce kelime öğrenme ile ilgili biraz ayrıntılı bilgi vereyim.

Öncelikli olarak bize İngilizce’de konuşma gerekiyor, sonrasında anlama şeklinde ilerliyor. Bu şeyleri de yaparken doğal olarak, kullanabilmemiz için sürekli geliştirmemiz gereken bir kelime haznesine ihiyacımız var. Her ne kadar konuşmaya odaklansak, side ways tekniğini kullansak da, bir yerde ingilizce kelimeler e ihtiyacımız illa ki bulunuyor.

Önemini anladıktan sonra hadi gelin bakalım, etkili bir şekilde nasıl daha çok ingilizce kelime haznesi artırabiliriz.

Evde ücretsiz İngilizce öğrenmek ister misiniz?

Konumuzun en başında bilmemiz gereken ilk şey, ezber mantığını unutmaktır. Yani önünüze sayfalarca kelime alarak, onları ezberlemeye çalışarak hiçbir yere varamayacağınızın garantisini verebilirim. Dolayısı ile hiç bu şekilde zaman kaybetmeyin. 100 kelime ezberlemektense 2 kelimeyi öğrenmeniz daha mantıklı ve sağlıklıdır. Çünkü ezberlenen kelime, konuşma esnasında akla gelmez, yani kullanamazsınız. Ama gerçekten öğrenilen bir kelime, hangi ortamda ihtiyacınız olursa sizi orada bekliyor olacaktır.

ingilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

En güzel kelime öğrenme tekniği ise “needed it” olarak isimlendirdiğim tekniktir. Bu teknikte esas olan ihtiyaç anında öğrenmektir. Yani gün içerisinde pratik yaparken sofraya oturdunuz ve çatalı gördünüz. Çatalın ne olduğu aklınıza gelmiyor ya da bilmiyorsanız hemen sözlüğe bakmayın. Biraz zorlayın kendinizi, iyice zorlandığınızı düşünüyor ve bulamadıysanız, o zaman hemen onu öğrenip, bol bol kullanmaya çalışın. Bu şekilde öğrendiğiniz bir kelime aklınızdan asla çıkmayacaktır. Eğer ben kendim pratik yapamıyorum hocam diyorsanız, o zaman size ikinci bir yöntem daha vereceğim.

Bu yöntem ise günlük hayatta çevrenizle sürekli ilgili olarak hangi kelimelere ihtiyacınız olduğunu saptamaktır. Bunları belirledikten sonra günde en fazla 1-2 kelime olacak şekilde onları seçin. Seçtiğiniz bu kelimelerle ilgili gün içinde sürekli olarak örnek cümleler kurun kafanızdan. Ne kadar saçma olduğu fark etmez, yeter ki bu kelimeleri cümle içinde kullanın. Bu şekilde örnek cümlelerle birlikte öğrendiğiniz zaman unutma sıkıntınız da neredeyse tamamen kalkacaktır.

Bu iki adet yöntemden ne çıkartıyoruz? Kelime ezberleme hiçbir işe yaramaz, gerekli olan şey kelimeleri öğrenmektir, kullanımlarını öğrenmektir. Size verdiğim yöntemlerle çalıştığınız sürece yavaş kelime öğrenirsiniz ama asla unutmazsınız. Hadi denemeye başlayın bir an önce. Ayrıca yine bunlarla ilgili aklınıza bir soru takılırsa, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

 

 

 

Share this content: