İki Kat Hızlı Öğrenme

Bu kategoride ilginç bilgilerle birlikte bir kaç İngilizce bilgi verilecek, kelime öğrenilecektir. 

İnsanlar genellikle pratik yapmadan bir beceri geliştiremezler. Fakat bazen her ne kadar üzerine düşülüp çalışılsa da sonuç elde etmek zor olabilir. Bunu aşmak için sürekli olarak üst üste aynı şeylerin pratiği yapılabilir, ya da bilim adamlarının yeni keşfettiği bir yöntemle bir beceri için bundan iki kat daha hızlı öğrenme gerçekleşebilir.

Mola: Üst üste, sürekli, art arda gibi kalıplar İngilizce’de “over and over again (ovır en ovır egen)” olarak geçer. Repeating the thing over and over again is one way to do it (Bir şeyi sürekli tekrar etmek, bunu yapmanın bir yoludur). Şeklinde kullanılabilir. 

Örnek olarak verilirse, farz edelim piyano çalmak isteniyor ve bu konuda az da olsa bilgiye sahip. Fakat daha da geliştirmek için ünlü parçalar çalınmak isteniyor. Haliyle sürekli olarak aynı parça üzerinde çalışılıyor ve onu kusursuz çalabilmek için çokça zaman harcanıyor. İşte bu noktanın çözümü için, yani hızlı öğrenme için bir kaç bilim adamı çalışır ve testler yapar. Test sonuçları ise şaşırtıcıdır.

Mola: Beceri, sonradan öğrenilen bir şey olarak İngilizce’de “skill (sıkill)” olarak geçer. They agree for 25% (%25 için anlaştılar). Şeklinde kullanılabilir. 

Çalınmaya çalışılan parçanın, belli bir zaman sonra modifiye edilerek denenmesi sonucunda hızlı öğrenmenin iki kat arttığı ortaya çıkar. Yani bu yöntemle yeni bir beceri geliştirme hızı 2 kat artmaktadır. Fakat modifiyeli denemelerin aralarına altışar saat gibi zaman dilimleri de eklenmiştir.

Davalık Olan Maymun‘u okudunuz mu?

Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

 

Share this content: