Davalık Olan Maymun

Bu kategoride ilginç bilgilerle birlikte bir kaç İngilizce bilgi verilecek, kelime öğrenilecektir. 

İngiliz doğa fotoğrafçısı David Slater her zamanki rutin çalışmalarını yapıyor, farklı ülkelerde doğa fotoğrafları çekiyor ve mesleğini bu şekilde icra ediyor. Yine bir gün fotoğraf çekimlerini Endonezya ormanlarında yaparken fotoğraf makinesini kuruyor ve oradan uzaklaşıyor. Ve bir maymun gelerek her nasıl yapıyorsa kendi fotoğrafını yani selfiesini çekiyor. Tabi ki bu aşırı doğal fotoğrafın hikayesini de yazıyor ve haber oluyor. Bu haberi duyan bir avuç Hayvan Hakları derneği tarzı grup olan PETA’da hemen kolları sıvayıp dava açma yoluna gidiyor.

Mola: Dava açmak fiili İngilizce’de “sue (suu)” olarak geçer. PETA will sue the photographer (PETA fotoğrafçıyı dava edecek). Şeklinde kullanılabilir. 

Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu PETA yetkilisi diyor ki “bu hayvanın kendi çektiği şahsi selfiesidir, sen bunu ticari olarak kullanamazsın”. Mahkeme ise bu olayla ilgili şaşırtıcı derecede mantıklı bir sonuç çıkararak, bir hayvanın böyle bir hakka sahip olamayacağını söylüyor. Tabi aynı şey bir maymun için de geçerli.

Mahkemeden önce ise PETA, fotoğrafçının üstüne gitmeye devam ediyor ve artık fotoğrafçı ile kendi aralarında bir sonuca varıyorlar. Ki o sonuç da, bu fotoğraftan elde edilen paranın %25’inin hayvanlar için harcanması. Sonuçta her iki taraf da mutlu oluyor.

Mola: Anlaşmak, kabul etmek fiili İngilizce’de “agree (egrii)” olarak geçer. They agree for 25% (%25 için anlaştılar). Şeklinde kullanılabilir. 

 

İki Kat Hızlı Öğrenme yöntemini okudunuz mu?

Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

 

Share this content: