More or Less İngilizce Kalıp

“More or Less İngilizce Kalıp” size konuşmayı daha rahat yapmanızda çok yardımcı olacaktır. Öncelikle burada öğrendiğiniz kalıpları kesinlikle kendi kendinize tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde aklınızda daha uzun süre kalacaktır.

Bu yazıda öğreneceğiniz kalıp;

More or less” kalıbıdır.

Öncelikle beraber okunuşuna bakalım; “mor or les“.

Bu ingilizce kalıp günlük hayatta oldukça sık kullanılan bir kalıptır. Sayısından ya da miktarından emin olamadığınız bir şeylerden bahsederken sıklıkla kullanabilirsiniz. Öğreneceğiniz ingilizce kalıplar size İngilizce öğrenmenizde çok yardımcı olacaktır.

Bu kalıbın anlamı ise “üç aşağı beş yukarı“, “az çok” şeklindedir. Sayısından tam olarak emin olmadığınız bir şeyleri anlatma durumlarında kullanabilirsiniz. Tabi sadece bu şekilde anlatımla bir yere varamayız. Akılda kalıcılığı artırmak için üç örnekle zenginleştirelim.

More or Less Kalıbı İle İlgili Örnekler

Örnek 1

Arkadaş ortamında sohbet ediyorsun. Hali hazırda iş arayışın bulunuyor ve bununla ilgili endişelerin var. Acaba bulabilir miyim, beni işe alırlar mı gibi. Bu konuda arkadaşından tavsiye istiyorsun ve o da sana;

– To get these kind of jobs, you should have more or less four different work experiences. Yani; bu tür işlere alınmak istiyorsan, ortalama dört farklı iş deneyimin olması gerekiyor, diyerek tavsiye veriyorsun.

Örnek 2

Bir cafedesin ve bu yerin sahibi de arkadaşın. Daha açılalı çok olmamış ve sen de işlerin nasıl gittiğini soruyorsun. Yani kar ediyor mu, günde 200 müşterin oluyor mu gibi sorularla bilgi almaya çalışıyorsun. O da;

– Yeah, two hundred, more or less, şeklinde cevap vererek sana, evet, üç aşağı beş yukarı iki yüz kişi, şeklinde merakını gideriyor.

“What is the matter with you” kalıbını öğrenmek için tıklayın!

Örnek 3

Gereksiz boş bir muhabbetin içindesin, herkes hayatında yaptığı çılgınlıklardan bahsediyor. Uzun uzadıya bunları anlatıyor. Bu muhabbetten sıkıldığın için konuyu çıkmaz bir sokağa atıp bitirmek niyetindesin, bir boşlukta;

– You know, everyone is more or less mad on one point. So there is nothing to exaggerate about, diyerek konuyu kapatıyorsun. Çünkü şunu demek istedin; biliyorsunuz ki herkes bir noktada şöyle ya da böyle çılgındır. Bu yüzden abartacak bir şey yok.

What is the matter with you? Kalıbını öğrenmek için tıklayın

“More or Less İngilizce Kalıp” ile ilgili aklınızda soru varsa ya da örnek cümle kurmak istiyorsanız, bana aşağıdaki mecralardan ulaşabilirsiniz.

Share this content: