Erasmus Programı Nedir? Program Esnasında Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus Öğrenci Değişim Programı hepimizin bir şekilde ismine aşina olduğu ama çoğumuzun cesaret edemediği bir programdır. Bu program kapsamında, üniversitenizin yaptığı anlaşmaya göre Ayrupa’daki bir ülkede bulunan bir üniversite ile öğrenci değişimi yapılır. Yani orada Türkiye’ye göndermek üzere kontenjan açılır, aynı sayıda buradaki bölümde açılır.

Bu program ile birlikte 1 dönem Avrupa’da eğitiminize devam edebilirsiniz, ama bunu 2 döneme uzatma şansınız da vardır. Program boyunca, Avrupa Birliği’nin ülkeye göre belirlemiş olduğu oran kadarıyla burs alırsınız. Bu burs ortalama 350€ kadardır. İlk dönem için bursu alma olasılığınız %90 iken, programı 2. döneme uzattığınızda bu oran %50 kadardır. Yani buna göre plan yapmanız gerekir. Her durumu göz önünde bulundurun. Erasmus nedir nasıl yapılır konusu hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim başka bir yazımda. Umarım kafanızdaki Erasmus nedir sorusunu yüzeysel olarak cevaplayabilmişimdir. Bunlarında yanında bu gerçekten çok eğlenceli ve eğitici geçen bir programdır, tabi bu da size bağlı. Eğer hem farklı bir dil öğreneyim, hem bakış açımı geliştireyim derseniz sizin için biçilmiş kaftan. Onun haricinde tüm zamanınızı boşa da geçirebilirsiniz tabi ki.

Erasmus programına kabul edilmek için belli şartlar da var haliyle. Öncelikle Erasmus projesi‘nin bir kontenjanı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sonrasında önemli olan şey ise not ortalamanız. Bunun yanında üniversiteye göre değişen sınavlar olur, sınavlar ya İngilizce ya da o ülkenin dilinde olur. Not ortalamanız ve sınav puanınızın ortalaması ile adaylar içinde öne geçerseniz ver elini Avrupa.

Peki Program Esnasında Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Arkadaşlar öncelikle bilmeniz gereken şey, Avrupalıların da iyi İngilizce bilmediğidir, tamam bizden iyiler ama belki bir seviye, fazlası değil. Bu yüzden Erasmus programına başvurduğunuzda “gidince onlarla nasıl konuşacağım, nasıl iletişim kuracağım” diye sıkıntıya girmenize gerek yok, daha rahat olabilirsiniz.  Çünkü Avrupa’da yaşayan insanların çoğunun da bizim olduğu gibi ikinci dilidir İngilizce. Bu mantıkla yaklaşırsak daha iyi anlarız diye tahmin ediyorum. Bu sebeple onlardan İngilizce öğrenmeye çalışırken daha fazla zorlanırız, sonuçta ana dilleri değil ve sonradan öğreniyorlar. Bu konuyu genelde İngilizce özel ders verdiğim öğrencilerimle paylaştığımda önce şaşırmışlar, Erasmus programı dönüşünde ise onaylamışlardır.

Bu bilgiler ışığında varacağımız sonuç ise Avrupa’da İngilizce öğrenmenizin biraz daha zor olduğudur. Ama siz zaten zor olan Erasmus başvuru kısmını geçtiyseniz, İngilizce’yi çok dert etmeyin, tavsiyeleriniz geliyor.

Peki nasıl yapalım, derseniz size şöyle bir tavsiyem olacaktır. Hazır farklı bir ülkedeyken, etrafınızdaki Türk sayısı çok azken, çevrenizden uzakken neden bir süreliğine Türkçe’yi unutmayasınız? Bu fırsatı değerlendirin ve tamamen İngilizce yaşamaya odaklanın, memleketinizi unutun! (tabi anne-babanızı aramayı ihmal etmeden). Kendi kendinize konuşurken bile İngilizce konuşun. Soyutlayın kendinizi Türkçe’den ve Türkiye’den! Sonuçta adı üzerinde; Öğrenci Değişim Programı ve siz buraya tatile gelmediniz!

Kiminle Arkadaş Olmalıyım?

Bunun yanında Erasmus Programı’nız sırasında eğer fırsatınız varsa ana dili İngilizce olan bir arkadaş edinmenizi tavsiye ederim, en iyisi bir Amerikalı veya Kanadalı olacaktır. Ancak o zaman gerçekten çok iyi İngilizce pratik yapabilirsiniz. Size İngiliz arkadaş tavsiye etmememin sebebi ise aksan konusunda sıkıntı yaşayacak olmanızdır, ama yine de cebinizde bulunsun, hiç yoktan iyidir.

İngilizce kolay mıdır, zor mudur?

Eğer bu imkanların hiç birine sahip değilseniz yapacak bir şey yok, bu iş burada biter! Değil tabi ki, ilk yapmanızı tavsiye ettiğim şey İngilizce kalıpları öğrenmeye başlamanızdır. Ama bakın ezber demedim, öğrenmek dedim. İnternet üzerinden binlerce günlük kalıp bulabilirsiniz, ayrıca buraya tıklayarak kanalımdaki İngilizce Kalıpların bulunduğu videolara ulaşabilirsiniz, her gün bunlardan sadece birini bir kenara not edin ve çevrenizdeki insanlara karşı kullanmaya çalışın, akşama kadar gerekli gereksiz ne kadar durum varsa hepsinde kullanmaya çalışın. Bu şekilde belli bir süre sonra fazlasıyla yol almış olduğunuzu göreceksiniz.

Tüm bunların yanında yine de aklınızda soru varsa, bana aşağıdaki mecralardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz, seve seve yardımcı olurum. Ayrıca YouTube kanalımdaki İngilizce öğrenme ile ilgili diğer konulardan faydalanabilirsiniz.


 
 

 

Share this content: